Kanserden Korunma Yolları Nelerdir?

Kanserden Korunma Yolları Nelerdir?

Kanserden Korunma Yolları Nelerdir?

Sigara kullanmamak:

Sigara, kansere yol açan en önemli faktörlerden biridir. Akciğer kanserinin dışında; ağız, gırtlak, yemek borusu, karaciğer, pankreas, mide, böbrek, idrar kesesi kanserine de yol açıyor.

Radyasyondan uzak durmak:

Güneş ışınlarına uzun süre maruz kalmak deri kanserine sebep olabilmektedir. Uzun süre solaryumda kalmak da kanser riskini arttırmaktadır.

Enfeksiyonlardan korunmak:

Enfeksiyonlar kronik olduğu zaman kansere dönülebilmektedir. Özellikle de Human Papilloma rahim ağzına kanserine sebep olabilmektedir.

Sağlıklı beslenmek:

Kanser riskini arttıran diğer önemli faktör ise beslenme düzeninin dengesiz olmasıdır. Günde en az 2-3 litre su içmek, şarküteri ürünlerinden uzak durmak ve tuz tüketimini azaltmak oldukça önemlidir.

Egzersiz yapmak:

Düzenli egzersiz yapmak kansere karşı korunma en önemli savaşlardan biridir. Bu sebeple de günde en az 30 dakika egzersiz yapılmalıdır.

Kilo dengesini korumak:

Aşırı kilo; meme kanserine, kalın bağırsak kanserine, yemek borusu kanserine ya da rahim kanserine yol açabilmektedir. Bu sebeple de kilo dengesi korunmalıdır.

Stresle başa çıkmak:

Stres, kansere yol açan önemli faktörlerin başında gelir. Şayet yoğun stres altındaysanız mutlaka profesyonel bir yardım almanız gerekmektedir.

 

Yorumlar

Bir yorum yazınız