Periton Kanseri

Periton Kanseri

Periton Kanseri

Periton kanseri, toplum arasında karın zarı ve karın boşluğunun örtüsü anlamına gelmektedir. Bütün karın içi organlarında olduğu gibi, karın duvarının iç yüzünü ince bir hücre tabakası biçiminde kaplamaktadır. Bu durumda da mezotel olarak adlandırılır.

Peritonun Görevleri Nelerdir?

Periton, karın içinde yer alan organların kayganlık sağlamasına yardımcı olmaktadır. Karın içinde birikme riski olan sıvıların emilimi de böylece sağlanır.

Peritoneal Karsinomatozis nedir?

Karın zarının kötü huylu tümör hücreleri tarafından tutulması durumuna verilen isimdir. Bu durumda kanser oluşumu, peritonun direkt olarak kendisinden kaynaklanmamaktadır. Bunun tam tersi olarak karın içine yerleşmiş olan farklı bir kanserinin ilerlemesi durumunda meydana gelir.

Tümörün yayılması karnın yalnızca kadranını tutabilecek şekilde olabilirken tüm karında da yayılım göstermiş olabilir.

Tanı için hangi muayeneler gereklidir?

İlerlemiş kanser türlerinde, operasyondan önce gerekli olan tanı ve tedavi yöntemleri kullanılmaktadır. Bu sayede de kanserin çıkış noktası tespit edilip buna göre cerrahi operasyona başlanır.

Bunun için de karın boşluğunun bilgisayarlı tomografisinin çekilmesi gerekmektedir. Buna ek olarak hastanın genel durumunun araştırıldığı muayeneler de yapılmalıdır. Ameliyattan sonra uygulanan kemoterapi hastalar için stres kaynağı olabilir.

 

Yorumlar

Bir yorum yazınız