Uterus Sarkomları

Uterus Sarkomları

Uterus Sarkomları

Uterus sarkomları, yaygın olarak uterus kanserleri arasında en yaygın görülen türdür. Uterus sarkomları rahmin mezodermal dokusundan alınmaktadır. Kanser türleri arasında %3 oranında görülmektedir.

Uterus sarkomlarının 3 tipi vardır. Bunlar:

  • Leiomyosarkom
  • Endometrial Stromal Sarkom (ESS)
  • Mix mezodermal sarkom

Uterus sarkomları için yapılan bu sınıflandırma dışında, cerrahi evreleme ile uygulanan ve gerçekte FIGO tarafından uterusun adeno kanserleri için yapılmış sınıflama genellikle kullanılmaktadır. Bu sınıflandırma; erken evrede olan uterus sarkomları için dahi nüks ve metastaz yani yayılma riskine sahip agresif tümörler için de kullanılır.

1)Endometrıal Stromal Tümörler

Yaygın olarak 45-50 yaşları arasında görülmektedir. Yaygın olarak anormal vajinal kanama söz konusudur. Bu kanamayla beraber karın ağrısı ve bassı hissi de meydana gelebilir.

2)Leiomyosarkomlar

Bu türün hastalarda görülme yaşı genellikle 42-55 arasıdır. Hastaların %4’ü geçmişte ışın tedavisi görmüş kişilerdir. İyi huylu tümörün, kötü huylu tümöre dönüşme riski ise düşüktür. Belirtileri arasında vajinal kanama, pelvik ağrı ya da kanama söz konusu olabilir.

3)Malign mikst müllerian tümör

Bu tür genellikle menopozdan sonra görülmektedir. Hastaların ortalama yaşı ise 62 olmaktadır. Yaygın olarak aşırı kilo, şeker hastalığı ve yüksek tansiyon ile beraber görülmektedir. Tanı koyulduğu dönemde hastaların yaklaşık olarak %60’ında tümörün rahim dışına sıçradığı görülmektedir.

 

Yorumlar

Bir yorum yazınız