Dış Genital Organ (Vulva-Vajen) Kanseri

Dış Genital Organ (Vulva-Vajen) Kanseri

Dış Genital Organ (Vulva-Vajen) Kanseri

Kadın genital organının dış bölümünde oluşan vulva kanseri, yaşı ilerlemiş kadınlarda görülmektedir. Dış genital organlar, vulva olarak adlandırılmaktadır. Vulva; büyük ve küçük dudaklar, klitoris ve vajina girişini kapsayan bölgedir. Bu alanda görülen kanser, vulva kanserleri olarak adlandırılır. Vulva kanseri VIN adı verilen kanser öncesi lezyonlar meydana gelir. Bu lezyonlar, zamanla kanser hücresine dönüşür. Tanısal olarak geç tespit edilen dış genital organ kanserleri, iki gruba ayrılmaktadır.

Vulva kanseri:

Vulva kanseri, kadın kanserleri arasında daha nadir olarak görülmektedir. Genital kanserleri içerisinde %5’ini vulva kanseri oluşturur. Fakat erken tanı şansı düşüktür. Vulva kanserleri de ikiye ayrılmaktadır. HPV ile ilgili olan vulva kanseri ve HPV ile ilgili olmayan vulva kanser. Vulva kanserlerinin %50’sinden fazlası, HPV ile ilgilidir. HPV enfeksiyonu açısından risk grubunda olan kadınlar; vulva kanseri için de risk grubundadır. Cinsel partneri fazla olan kadınlar, erken yaşta cinsel hayatın başlaması gibi faktörler, vulva kanseri açısından risk faktörünü arttırır.

Vulva kanserinin belirtileri nelerdir?

Vulva kanseri için ilk belirti genellikle kaşıntıdır. Bu aşamadan sonra ciltte değişimler meydana gelir. Cilt, daha sertleşir, kabuklaşır ve kabarır. Genellikle bu belirtiler hastalar tarafından fark edilemez. Zeminde ağrılı ya da ağrısız şişlikler meydana gelebilir. Vulva alanında kahverengi, kırmızı renkli lezyonlar söz konusu olabilir. Lezyonların ortaya çıkma sebebi genellikle HPV enfeksiyonudur. HPV virüsü kaynaklı olarak; genital siğillerin, kondilomların hızlı sertleşmesi, renk değişimleri de lezyon belirtisi olarak sayılmalıdır. Bu sebeple de mutlaka bir uzman görüşü almak gerekmektedir. Şayet hücreler tipi değilse, epitelyum doku içindeki kalınlığına göre VIN I-II-III olarak sınıflandırılmaktadır. Lezyonların kansere dönüşme süreci oldukça uzundur. Cildin en alt bölümünde yer aldıkları için zarı geçemezler. Bu sebeple de yayılma riski söz konusu değildir. Hastalığın mevcut olduğu alanın cerrahi olarak çıkarılması gereklidir.

Kanserin oluşmasından sonra hastalık ilerledikçe; enfekte olması söz konusu olduğu için kötü kokulu akıntı ve kanama meydana gelebilir. İlerleyen durumlarda, kasık bölgesinde lenf nodlarına yayılma kaynaklı olarak şişlik meydana gelebilir. Uzun vadede dış genital organdaki kaşıntılarda da vulva kanseri akla gelebilir.

Zaman kaybetmeden doktora başvurulması gereken durumlar:

  • Kızarıklık,
  • Renk değişikliği,
  • Kaşıntı,
  • Yanma,
  • Ülser,
  • Kabarıklık.

Vajen kanserleri belirtileri nelerdir?

Vajina mukozasında ortaya çıkan kanser, travmaya karşı hassastır. Bu sebeple de cinsel ilişki sırasında ve sonrasında kanama meydana gelebilir. Bununla beraber, idrar torbasına ve kalın bağırsağa yakınlığı sebebiyle de çeşitli şikayetler ortaya çıkabilir. Özellikle idrar sırasında yanma ve ağrı gibi belirtiler ortaya çıkabilir.

Vajina kanserleri nasıl tedavi edilir?

Vajina kanserinin tedavisi; kanserin vajendeki yerleşim alanına ve kanserin ne kadar yayıldığına göre değişmektedir. Kanser, vajinanın üst kısmında rahim ağzına yakın konumlanmışsa cerrahi yöntemlerle ve vajenin üçte biri alınır. Bu uygulamaya gerekli durumlarda alt karın bölgesinde bulunan lenf bezlerinin çıkarılması da ilave edilebilir. Cerrahi yöntemden sonra ise radyoterapi uygulanması gerekebilir. Kanser, vajenin orta bölümünde mevcut ise, cerrahi uygulanmamakla beraner yalnızca radyoterapi uygulanması gerekebilir. Kanser, vajenin girişine yani üçte birlik bölümüne yerleşmiş ise, dış vajina ile bu alan alınır. Bu tedavi ile beraber radyoterapi uygulanması gerekebilir.

 

Yorumlar

Bir yorum yazınız